X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
technology
الهام زندگانی جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶

ماری ویتون معتقد است که صنعت بازی و سرگرمی باعث پیشرفت و توسعه‌ی فناوری واقعیت مجازی خواهد شد. صنعت بازی ویدیویی به‌طور ویژه‌ای باعث پیشرفت‌هایی در زمینه‌ی گرافیک و صداگذاری شده است و مهندسان می‌توانند از این پیشرفت‌ها در عرصه‌ی واقعیت مجازی نیز بهره ببرند. یکی از پیشرفت‌هایی که ویتون بسیار آن را جذاب می‌داند، متعلق به دستگاه وی (Wii) از شرکت نینتندو است. این دستگاه نه‌تنها یک محصول تجاری با قابلیت‌هایی در زمینه‌ی ردیابی حرکات است؛ بلکه می‌تواند برای افرادی که بازی ویدویی نمی‌کنند هم جذاب و مقرون‌به‌صرفه باشد. از آنجایی که سیستم ردیابی و سیستم دستگاه‌های ورودی، دو سیستمی هستند که از سایر فناوری‌های واقعیت مجازی عقب مانده‌اند، دستگاه وی می‌تواند اولین موج از پیشرفت‌های مفید برای سیستم‌های واقعیت مجازی باشد.


زبان مدل‌سازی واقعیت مجازی
 (VRML): اولین زبان مدل‌سازی سه‌بعدی برای وباز منظر برخی از برنامه‌نویسان، اینترنت در آینده شکلی سه‌بعدی به خود خواهد گرفت و به حالت دنیایی مجازی درخواهد آمد که افراد با وارد شدن به این دنیا، اطلاعات مورد نیاز خود را به‌ دست خواهند آورد. وب‌سایت‌هایی که بتوانند به‌شکل سه‌بعدی در بیایند، دنیایی طبیعی‌تر به کاربران اعطا خواهند کرد. برنامه‌نویسان برای رسیدن به این دنیای سه‌بعدی، چندین زبان کامپیوتر و مرورگر مختلف طراحی کرده‌اند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • 3DML: یک زبان مدل‌سازی سه‌بعدی که کاربر می‌تواند با نصب افزونه یا پلاگین، از یک نقطه دیدن کند. کاربر برای دیدن می‌تواند از اکثر مرورگرها استفاده کند.
  • X3D: زبانی است که جایگزین VRML شد. این زبان یک استاندارد برای خلق محیط مجازی در اینترنت است.
  • COLLADA: یک فرمت و قالب برای تبادل فایل در برنامه‌های سه‌بعدی

وی wii واقعیت مجازی

البته بسیاری از کارشناسان محیط مجازی معتقدند که سیستم اینترنت سه‌بعدی و مجازی بدون HMD، محیطی مجازی به‌ وجود نمی‌آورد. این سیستم‌ها مخاطب و کاربر را در خود غرق نخواهند کرد و سیستم ردیابی و نمایش تصاویر آن‌ها مطابق با دنیای واقعی نخواهد بود.

نحوه به‌کارگیری واقعیت مجازی

دنیای واقعیت مجازی در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰، بسیار کوچک بود. درست است که صنعت بازی‌های ویدیویی و دنیای فیلم‌سازی درصدد استفاده‌ی بیشتر از واقعیت مجازی هستند؛ ولی استفاده از واقعیت مجازی در دنیای واقعی امروز شامل زمینه‌های دیگری نیز می‌شود. برخی از معماران با استفاده از فناوری واقعیت مجازی، نقشه‌ی ساختمانی را که قرار است بسازند، پیش از ساخت در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. مشتریان با دیدن این نقشه و راه رفتن داخل آن ساختمان سه‌بعدی، نظر نهایی خود در مورد ساختمان را می‌گویند و می‌توانند قبل از ساخت، نقشه را عوض کنند. مدل‌های مجازی احساس کامل‌تری در مورد ساختمان به شما می‌دهند تا اینکه شما صرفا از روی یک نقشه دوبعدی ساختمان را تصور کنید.

ارتش آمریکا مدت‌ها است از گسترش فناوری واقعیت مجازی حمایت می‌کند

کمپانی‌های خودروسازی، نمونه‌های اولیه خود را به‌صورت مجازی طراحی می‌کنند و قبل از اینکه آن نمونه وارد مرحله‌ی ساخت فیزیکی شود، آن را ارزیابی و بررسی می‌کنند. طراحان می‌توانند با استفاده از این مدل‌های مجازی، تغییراتی در خودرو ایجاد کنند؛ آن هم بدون اینکه نیازی به دستکاری فیزیکی طرح باشد. به‌کارگیری و گسترش فناوری‌های واقعیت مجازی هم مؤثرتر است و هم ارزان‌تر. محیط‌های مجازی کاربردهای دیگری هم دارند؛ مثلا در برنامه‌های آموزشی برای ارتش، برنامه‌ی فضایی یا حتی برای دانشجویان پزشکی. ارتش آمریکا مدت‌ها است از گسترش فناوری واقعیت مجازی حمایت می‌کند. برنامه‌های آموزشی واقعیت مجازی در ارتش می‌توانند موضوعات مختلفی داشته باشند؛ از شبیه‌سازی وسایل نقلیه گرفته تا مبارزه و جنگیدن تیمی. سیستم‌های واقعیت مجازی در ارتش، هم سالم‌تر و امن‌تر هستند و هم ارزان‌تر. تجربه ثابت کرده است سربازانی که تحت واقعیت مجازی آموزش می‌بینند، به خوبی همان سربازانی هستند که به روش‌های قبلی و سنتی آموزش می‌دیدند.


منبع» زومیت


ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :